A Finn Kztrsasg (finnl: Suomi, svdl: Finland) szak-eurpai orszg, dlnyugatrl a Balti-tenger, dlkeletrl a Finn-bl s nyugatrl a Botteni-bl hatrolja. Szrazfldn hatros Svdorszggal, Norvgival s Oroszorszggal, tengeren pedig sztorszggal.
A dlnyugati partvidk kzelben fekv Åland szigetcsoport magas szint autonmit lvez.
Fldrajz
Fekvse, hatrai
Finnorszg Eurpa szaki rszn tallhat, egy prekambriumi platv kopott pajzson terl el. A kvetkez orszgokkal hatros: szakon Norvgia, keleten Oroszorszg, dlen a Finn-bl, dlnyugaton a Balti-tenger s nyugaton Svdorszg s a Botteni-bl. Az orszg terlete 338 000 km², ezzel Magyarorszg terletnek krlbell hrom s flszerese.
Domborzat
Finnorszgot az ezer t orszgnak is nevezik. Ez az elnevezs nem a legpontosabb, ugyanis 187 888 tavat s 179 584 szigetet tartanak nyilvn. A finn tj tbbnyire lapos sksg nhny dombbal tarktva. Legmagasabb pontja a Haltitunturi, 1328 m-en van, Lappfld legszakibb pontjn (a norvg hatrhoz kzel. A tavakon kvl a tj erdkkel bortott (nagyon kevs a termfld). A legtbb sziget dlnyugaton tallhat, az ålandi szigetvilg rszeknt, valamint a dli partvidk mentn a Finn blben, ezeket gy is hvjk, hogy Archipelago. Finnorszg azok kz a kevs orszgok kz tartozik, amelyek mg mindig nvekednek. Az orszg terlete krlbell 7 ngyzetkilomtert n vente, mivel a talaj kiemelkedik a tengerbl.
ghajlat
Az ghajlat hideg, idnknt kemny telek s viszonylag meleg nyarak ltal jellemzett szaki mrskelt. Finnorszg terletnek egynegyede az szaki-sarkkr fltt fekszik, ennek kvetkezmnyeknt a legszakibb rszeken a Nap akr 73 napig nem nyugszik le nyaranta, s akr 51 napig nem kel fl telente.
Nvny- s llatvilg
Finnorszg nvnyvilga fajokban meglehetsen szegnyes. A legdlibb tjakon mg meglehetsen gazdag a flra, de ahogy szakra haladunk, rohamosan szegnyedik a nvnyvilg. gy rthet, hogy mezgazdasgi termelst fenntartani meglehetsen kltsgignyes s sokfajta kockzatot hordoz. Az orszg 60%-t egybefgg erdsgek fedik. (Svdorszgban ez az arny 59%, Nmetorszgban 25%, Magyarorszgon 17%.)
Finnorszg llatvilga viszonylag gazdag. Az emlsk kzl 67 faj l ezen a vidken. A nagyobb ragadozk mr jrszt kipusztultak, ugyanakkor rengeteg rka, kisebb prmes llat tenyszik az szaki vidkeken. Jelentsen n, s vadszhat is a medve- s a farkasllomny. A jvorszarvasok szma a 150 000-et is meghaladhatja, vente 30-40 000 egyed kilvst engedlyezik. A rnszarvas az szaki vidkek legfontosabb hzillata. (Mellesleg vadon l az v legnagyobb rszben.)
Trtnelem
tfog kutatsok eredmnyekppen az archeolgusok megllaptottk, hogy a mai Finnorszg terlett a kkorszak alatt kezdtk el lakni, a jgkorszak utols jegnek elolvadsa utn.
Rgi skandinv mondk s egyes trtnszek (mint pldul a dn Saxo Grammaticus vagy az arab Al Idrisi) szerint Finnorszgnak mr a svd uralom eltt is voltak kirlyai.
Finnorszg kzel 700 ves kapcsolata a svd kirlysggal 1154-ben kezddtt, a keresztnysg s Erik svd kirly rvn. 1808-ban I. Sndor orosz cr elfoglalta Finnorszgot, ami egy autonm nagyhercegsg lett egszen 1917 vgig. 1917. december 6-n, rviddel a bolsevik forradalom utn, Finnorszg kikiltotta fggetlensgt.
Finnorszg 1920-1940
1918-ban az orszg tvszelt egy rvid, de keser polgrhbort, amely sok vre elre krvonalazta a hazai politikt. A II. vilghbor alatt Finnorszg ktszer is harcolt a Szovjetuni ellen: az 1939 s 1940-es vek kztt lezajlott tli hborban (egy kis segtsget kapott Svdorszgtl) s msodszor 1941 s 1944 kztt (Nmetorszg jelentkeny segtsgvel). Ezt kvette a Lappfldi hbor 1944 s 1945 kztt, amikor Finnorszg visszavonulsra knyszertette a nmeteket az orszgbl.
1947-ben s 1948-ban a Szovjetuni olyan szerzdsek alrsra knyszertette Finnorszgot, amelyek rtelmben jelents mrtk terleti engedmnyeket kellett tegyen.
A II. vilghbor utn Finnorszg mintegy tkzznaknt ltezett a Szovjetuni s a nyugati orszgok kztt.
1991-ben, a Szovjetuni sszeomlsa utn Finnorszg is szabadabb lett, 1995-ben belpett az Eurpai Uniba.
llamszervezet s kzigazgats
Alkotmny, llamforma
Finnorszg parlamentris kztrsasg, amelyben a kztrsasgi elnk is jelents hatalommal rendelkezik.
Trvnyhozs, vgrehajts, igazsgszolgltats
Eduskuntatalo, a finn parlament fplete
A vgrehajt hatalom az llamtancs (kormny). A miniszterelnkt a parlament vlasztja meg. Az llamtancs a miniszterekbl s a miniszterelnkbl ll.
A 200 tagbl ll egykamars parlament, a Eduskunta (finnl) vagy Riksdag (svdl) a legfelsbb trvnyhoz hatalom. Tagjait a vlasztk ngy vre vlasztjk. A parlament megvltoztathatja az alkotmnyt, lemondathatja az llamtancsot s megszntetheti az llamfi vtkat. A parlament hatrozatait semmifle jogi hatalom nem brlhatja fell. Trvnyjavaslatot az llamtancs vagy brmely parlamenti kpvisel nyjthat be.
A finn igazsgszolgltats polgri, bntet s kzigazgatsi brsgokbl ll. A helyi brsgok felett fellebbezsi brsgok vannak, legfell pedig a Legfelsbb Brsg.
Kzigazgatsi feloszts
Finnorszg t tartomnybl (lni, lnit vagy ln) s egy autonm tartomnybl (itsehallinnollinen maakunta/sjlvstyrande landskap)* ll. A tartomny az llamtancs fennhatsga al tartozik; ez a rendszer szinte semmit nem vltozott ltrehozsa (1634) ta. A hat tartomny a kvetkez:
-
Ahvenanmaa/Åland (Åland-szigetek)*
-
Etel-Suomi/Sdra Finland (Dl-Finnorszg)
-
It-Suomi/stra Finland (Kelet-Finnorszg)
-
Lnsi-Suomi/Vstra Finland (Nyugat-Finnorszg)
-
Lappi/Lappland (Lappfld)
-
Oulu Lni/Uleåborg (Oulu tartomny)
Az Åland-szigetek szleskr autonmit lveznek. Nemzetkzi szerzdsek s a finn trvnyek rtelmben az ålandi helyi igazgats sok olyan dolgot kezel, ami finn szrazfldi hatsghoz tartozik.
Finnorszg dialektusok, folklr vagy npszoksok alapjn is feloszthat, azonban ezeket a klnbsgeket elhalvnytotta a II. vilghbor utn a 400 000 karliai finn jrahonostsa s az urbanizci a 20. szzad msodik felben.
A helyi kzigazgats 450 nkormnyzatra osztja fel a hat fbb tartomnyt. 1977 ta nincs jogi vagy kzigazgatsi megklnbztets a vrosok s ms nkormnyzatok kztt. Az nkormnyzatok 20 rgiban mkdnek egytt.
Fvros: Helsinki (559 700 lakos)
Politikai prtok
A parlament fennllsa (1906) ta az uralkod prtok a Finn Kzponti Prt (Kesk. – Suomen Keskusta – parasztprt), Finn Szocildemokrata Prt (SDP – Suomen Sosialidemokraattinen Puolue – szocildemokratk), Nemzeti Koalci (Kok. – Kansallinen Kokoomus), az "Igazi Finnek" (PS – Perus Suomalaiset – igazi finnek) s a Finn Baloldali Szvetsg (VAS – Vasemmistoliitto).
Npessg
A finn npessg jelenleg krlbell 0.2%-kal nvekszik vente.
Finnorszg npessge
v |
Npessg |
1950 |
4 029 803 |
1960 |
4 446 222 |
1970 |
4 598 336 |
1975 |
4 720 492 |
1980 |
4 787 778 |
1985 |
4 910 664 |
1990 |
4 998 478 |
1995 |
5 116 826 |
2000 |
5 181 115 |
Etnikai, nyelvi, vallsi megoszls
A Helsinki Katedrlis, II. Sndor orosz cr szobrval
A „Tli hbor” utn a finn npessg krlbell 12%-t jra kellett telepteni. Az jjpts, a munkanlklisg s a bizonytalansg, hogy az orszg megrizheti-e fggetlensgt a Szovjetunival szemben, csak nvelte a kivndorlst. Csak a 1990-es vektl kezdve fogad meneklteket Finnorszg olyan mrtkben, mint a tbbi skandinv orszg, habr a szmuk mgis sokkal kisebb. A bevndorlk jelents rsze a Szovjetuni ltal elfoglalt (valamikor Finnorszghoz tartoz) terletekrl szrmazik.
Kt hivatalos nyelv van: a finn, amit a npessg 93%-a beszl s a finnorszgi-svd ami a lakossg 6%-nak anyanyelve. Ms kisebbsgi nyelvek: orosz s szt. szakon, Lappfldn mg megtallhatak a szmik, jelenleg kevesebb mint 7000 lelket szmllnak, akik – akrcsak a finnek – finnugor nyelvet beszlnek. Tbb mint 20 nyelv ltezik, amit krlbell ezren beszlnek.
A legtbb finn (89%) a Finn Evanglikus Egyhzhoz tartozik, krlbell 1%-a a lakossgnak tartozik a Finn Ortodox Egyhzhoz. A maradk npessg ms valls: ms protestns kzssg tagja,rmai katolikus, muszlim vagy zsid, leszmtva azt a 9%-ot aki nem tartozik egy vallshoz sem.
Gazdasg
A Nokia, Finnorszg legnagyobb trsasgnak fhadiszllsa.
ltalnos adatok
Finnorszg egy iparostott, nagyban szabadpiac gazdasggal rendelkez orszg, nagyjbl akkora egy fre es jvedelemmel, mint az Egyeslt Kirlysg, Franciaorszg, Nmetorszg vagy Olaszorszg. A finn letsznvonal magas. A finn GDP s ad hozzvetleg tdt egyedl a Nokia adja, amely gy az orszg stratgiai magnvllalata.
Gyors nyugat-eurpai integrcija sorn Finnorszg egyike volt annak a 11 orszgnak, amelyek bevezettk az eur egysges pnznemet 2002. janur 1-jn. A gazdasgi nvekeds 1991 krl a Szovjetuni felbomlsval ersen visszaesett (a finn mrkt ktszer is lertkeltk, a munkanlklisg a 1990-es 3,2%-rl 1994-re 16,6%-ra ntt), majd a Nokia robbansval gyors volt 2002-ig, de 2003-ban lelassult a globlis vilggazdasgi depresszi miatt.
Gazdasgi gazatok
F gazdasgi szektor az ipar, ezen bell a fafeldolgozs, fmipar, telekommunikci s az elektronikai ipar. Leszmtva a ft s nhny svnyi kincset, Finnorszg nagyban fgg nyersanyag, energia s fontosabb lelmiszeri cikkek importjtl.
Az ghajlat miatt a mezgazdasg csak nhny alapvet termkre szortkozik. A faipar, ami a vidki terleteken lk szmra nyjt jvedelemforrst, nagy szerepet jtszik az exportban.
Kultra
Kmny nlkli finn szauna, egyike a kultra eredeti finn elemeinek.
Oktatsi rendszer
A finn oktatsi rendszer nagyon hatkony, amint azt a PISA nemzetkzi sszehasonlt felmrsek is igazoljk. A dikok a gyjtiskolban kezdik tanulmnyaikat s 9 osztly utn fejezik be. A msodik lpcsben rettsgit vagy szakkpzettsget szerezhetnek a kzpiskolkban.
Az orszgban szinte nincsenek analfabtk. A knyvtrakban finn s svd nyelv knyveket is tallunk, mivel ezek nyelvek az orszg hivatalos nyelvei. Ezenkvl mg nmet, francia s angol nyelven is olvashatunk.
Az egyetemeken ktelezv tettk az nek-zene oktatst. Ebbl addik hogy sok zenekar van.
Kulturlis intzmnyek
knyvtrak, mzeumok, sznhzak, zene s tnc intzmnyei
Finn mvszet
Npmvszet • ptszet • Festszet • Szobrszat • Iparmvszet • Zene • Tnc • Irodalom • Sznhz • Fotmvszet • Filmmvszet
-
ptszet: Alvar Aalto, Kristian Gullichsen, Eero Saarinem, Eliel Saarinem, Timo Vormala a finnek leghresebb ptszei.
-
Kpzmvszetek
-
Irodalom: lsd mg: Kalevala, Finn kltk, rk listja
-
Filmmvszet
-
Zene: lsd mg: A finn zene, Kantele
Hagyomnyok
Motorsportok: Rali, Forma 1
Finnorszgnak tbb hres sportolja van a motorsportokban. A rali nemzeti sportnak szmt, a legtbb rali vilgbajnok (7) s egyben rali vilgbajnoki cm (14) is a finnekhez kthet, az 1977 ta megnyerhet WRC rali VB-i trfek csaknem felt finn nemzetisg pilta nyerte el. A WRC (Rali Vilgbajnoksg) patins versenynek szmt a Finn Rally. Tovbb igen neves rali verseny az szaki sarkkrn tallhat Rovaniemi- -azaz az IGAZI finn Mikuls- vrosnak jeges futama, melyre tajgai krnyezetben janur vgn kerl sor. A WRC finn vilgbajnokai: Markku Aln (1978),Ari Vatanen(1981), Hannu Mikkola (1983), Timo Salonen (1985), Juha Kankkunen (1986,1987,1991,1993), Tommi Mkinen ngyszeres rally vilgbajnok (1996-1999), Marcus Grnholm ktszeres rally vilgbajnok (2000, 2002). IRC (Interkontinentlis Rali Bajnoksg), vagyis a 2. legpatinsabb rali versenysorozat 2010-es vilgbajnoka a finn Juho Hnninen. A Forma 1-ben is kiemelkeden teljestenek a finnek, a nemzetek kzl a brittek utn s a brazilokkal holtversenyben k rendelkeznek a legtbb F1-es vilgbajnokkal is (3). Keke Rosberg (1982) Williams csapattal, Mika Hkkinen (1998,1999) a McLaren-Mercedes-szel, Kimi Rikknen (2007) a Scuderia Ferrari-val lett VB. A F1-ben jelenleg a Lotus csapatnl versenyez Heikki Kovalainen, aki ezt megelzen a McLaren s a Renault piltja is volt.
Kimi Rikknen - aki a vilg 2. legjobban keres sportoljnak szmt- gy hatrozott, hogy a kvetkez idnyben kihagyja a Forma 1-et, 2010-ben mr a Citroen rally csapatval fogja rni a km-eket a WRC-ben (Rally Vilgbajnoksg) ahov is a Red Bull tmogatsval rkezik s versenyzi vgig az vadot. Rikknen a Ferrritl tvozott, miutn az olaszok felbontottk szerzdst. Kimi Rikknen 2010-ben a WRC 10. helyn vgzett.
A ROC-on (Race of Champions), azaz a Bajnokok Viadaln a francik (8) utn a finnek (6) szereztk a legtbb ROC bajnoki cmet egyniben, s az 1999 ta megszerezhet nemzeti cmet is ktszer nyertk el (1999, 2006). A ROC-ot 1988-tl rendezik meg vltoz hzigazdval, de ltalban talaktott stadionokban, ez egy kiesses autverseny-sorozat, melyben a vilg fbb auts illetve motoros szemlyisgei, nem egyszer bajnokai vesznek rszt, mint pldul WRC ralisok, F1-es piltk, Le-Mans gyztesek, motocross-osok, alacsonyabb formula auts kategrik gyztesei. A bajnoksgnak 2 rsze van, az egyik felben egynenknt mrik ssze tudsukat a versenyzk s ezzel elnyerhetik a Bajnokok Bajnoka cmet, a msik rszben prosval nemzeti csapatokat alkotnak a piltk, ezzel a Nemzetek Bajnoka cmet szerezhetik meg. A Bajnokok Bajnoka cmet 1988-ban s 1991-ben Juha Kankkunen, 2000-ben Tommi Mkinen, 2001-ben Harri Rovanper, 2002-ben Marcus Grnholm, 2004-ben Heikki Kovalainen lett. rdekessge a sorozatnak, h a Bajnokok Bajnoka s a Nemzetek Bajnoka cmet eddig egyszer sem vitte haza ugyanazon nemzetisg pilta ugyanabban az vbe
nnepek
Dtum |
Magyar neve |
Finn neve |
Megjegyzs |
Janur 1. |
jv |
Uudenvuodenpiv |
|
Janur 6. |
Vzkereszt |
Loppiainen |
|
Vltoz Pntek |
Nagypntek |
Pitkperjantai |
Hsvt eltti pntek |
Vltoz Vasrnap |
Hsvt vasrnapja |
Psiispiv |
|
Vltoz Htf |
Hsvt htfje |
2. Psiispiv |
Hsvt utni htf |
Mjus 1. |
Majlis |
Vappu |
lsd Walpurgis Night |
Vltoz Cstrtk |
ldozcstrtk |
Helatorstai |
40 napra Hsvt utn |
Vltoz Vasrnap |
Pnksd |
Helluntaipiv |
50 napra hsvt utn |
Jnius harmadik pnteke |
Nyrkzp |
Juhannusaatto |
Nem hivatalos |
Jnius harmadik szombatja |
Nyrkzp |
Juhannuspiv |
|
November els szombatja |
Mindenszentek napja |
Pyhinpiv |
|
December 6. |
Fggetlensg napja |
Itsenisyyspiv |
|
December 24. |
Karcsony estje |
Jouluaatto |
Nem hivatalos |
December 25. |
Karcsony els napja |
Joulupiv |
|
December 26. |
Karcsony msodnapja |
2. Joulupiv or Tapaninpiv |
|
December 31. |
jv jjele |
Uudenvuodenaatto |
Nem hivatalos |
Minden vasrnap |
|
|
Hivatalos nnep |
|