Finnorszg
A Finn Kztrsasg (finnl: Suomi, svdl: Finland) szak-eurpai orszg, dlnyugatrl a Balti-tenger, dlkeletrl a Finn-bl s nyugatrl a Botteni-bl hatrolja. Szrazfldn hatros Svdorszggal, Norvgival s Oroszorszggal, tengeren pedig sztorszggal.

A dlnyugati partvidk kzelben fekv Åland szigetcsoport magas szint autonmit lvez.

Fldrajz 

Fekvse, hatrai

Finnorszg Eurpa szaki rszn tallhat, egy prekambriumi platv kopott pajzson terl el. A kvetkez orszgokkal hatros: szakon Norvgia, keleten Oroszorszg, dlen a Finn-bl, dlnyugaton a Balti-tenger s nyugaton Svdorszg s a Botteni-bl. Az orszg terlete 338 000 km², ezzel Magyarorszg terletnek krlbell hrom s flszerese.

Domborzat 

Finnorszgot az ezer t orszgnak is nevezik. Ez az elnevezs nem a legpontosabb, ugyanis 187 888 tavat s 179 584 szigetet tartanak nyilvn. A finn tj tbbnyire lapos sksg nhny dombbal tarktva. Legmagasabb pontja a Haltitunturi, 1328 m-en van, Lappfld legszakibb pontjn (a norvg hatrhoz kzel. A tavakon kvl a tj erdkkel bortott (nagyon kevs a termfld). A legtbb sziget dlnyugaton tallhat, az ålandi szigetvilg rszeknt, valamint a dli partvidk mentn a Finn blben, ezeket gy is hvjk, hogy Archipelago. Finnorszg azok kz a kevs orszgok kz tartozik, amelyek mg mindig nvekednek. Az orszg terlete krlbell 7 ngyzetkilomtert n vente, mivel a talaj kiemelkedik a tengerbl.

ghajlat 

 
Az ghajlat hideg, idnknt kemny telek s viszonylag meleg nyarak ltal jellemzett szaki mrskelt. Finnorszg terletnek egynegyede az szaki-sarkkr fltt fekszik, ennek kvetkezmnyeknt a legszakibb rszeken a Nap akr 73 napig nem nyugszik le nyaranta, s akr 51 napig nem kel fl telente.
 
Nvny- s llatvilg 

Finnorszg nvnyvilga fajokban meglehetsen szegnyes. A legdlibb tjakon mg meglehetsen gazdag a flra, de ahogy szakra haladunk, rohamosan szegnyedik a nvnyvilg. gy rthet, hogy mezgazdasgi termelst fenntartani meglehetsen kltsgignyes s sokfajta kockzatot hordoz. Az orszg 60%-t egybefgg erdsgek fedik. (Svdorszgban ez az arny 59%, Nmetorszgban 25%, Magyarorszgon 17%.)

Finnorszg llatvilga viszonylag gazdag. Az emlsk kzl 67 faj l ezen a vidken. A nagyobb ragadozk mr jrszt kipusztultak, ugyanakkor rengeteg rka, kisebb prmes llat tenyszik az szaki vidkeken. Jelentsen n, s vadszhat is a medve- s a farkasllomny. A jvorszarvasok szma a 150 000-et is meghaladhatja, vente 30-40 000 egyed kilvst engedlyezik. A rnszarvas az szaki vidkek legfontosabb hzillata. (Mellesleg vadon l az v legnagyobb rszben.)

Trtnelem 

tfog kutatsok eredmnyekppen az archeolgusok megllaptottk, hogy a mai Finnorszg terlett a kkorszak alatt kezdtk el lakni, a jgkorszak utols jegnek elolvadsa utn. 

Rgi skandinv mondk s egyes trtnszek (mint pldul a dn Saxo Grammaticus vagy az arab Al Idrisi) szerint Finnorszgnak mr a svd uralom eltt is voltak kirlyai. 

Finnorszg kzel 700 ves kapcsolata a svd kirlysggal 1154-ben kezddtt, a keresztnysg s Erik svd kirly rvn. 1808-ban I. Sndor orosz cr elfoglalta Finnorszgot, ami egy autonm nagyhercegsg lett egszen 1917 vgig. 1917. december 6-n, rviddel a bolsevik forradalom utn, Finnorszg kikiltotta fggetlensgt. 

Finnorszg 1920-1940

1918-ban az orszg tvszelt egy rvid, de keser polgrhbort, amely sok vre elre krvonalazta a hazai politikt. A II. vilghbor alatt Finnorszg ktszer is harcolt a Szovjetuni ellen: az 1939 s 1940-es vek kztt lezajlott tli hborban (egy kis segtsget kapott Svdorszgtl) s msodszor 1941 s 1944 kztt (Nmetorszg jelentkeny segtsgvel). Ezt kvette a Lappfldi hbor 1944 s 1945 kztt, amikor Finnorszg visszavonulsra knyszertette a nmeteket az orszgbl.

1947-ben s 1948-ban a Szovjetuni olyan szerzdsek alrsra knyszertette Finnorszgot, amelyek rtelmben jelents mrtk terleti engedmnyeket kellett tegyen.

A II. vilghbor utn Finnorszg mintegy tkzznaknt ltezett a Szovjetuni s a nyugati orszgok kztt. 

1991-ben, a Szovjetuni sszeomlsa utn Finnorszg is szabadabb lett, 1995-ben belpett az Eurpai Uniba. 

llamszervezet s kzigazgats  

Alkotmny, llamforma  

Finnorszg parlamentris kztrsasg, amelyben a kztrsasgi elnk is jelents hatalommal rendelkezik.

Trvnyhozs, vgrehajts, igazsgszolgltats  

Eduskuntatalo, a finn parlament fplete

A vgrehajt hatalom az llamtancs (kormny). A miniszterelnkt a parlament vlasztja meg. Az llamtancs a miniszterekbl s a miniszterelnkbl ll. 

A 200 tagbl ll egykamars parlament, a Eduskunta (finnl) vagy Riksdag (svdl) a legfelsbb trvnyhoz hatalom. Tagjait a vlasztk ngy vre vlasztjk. A parlament megvltoztathatja az alkotmnyt, lemondathatja az llamtancsot s megszntetheti az llamfi vtkat. A parlament hatrozatait semmifle jogi hatalom nem brlhatja fell. Trvnyjavaslatot az llamtancs vagy brmely parlamenti kpvisel nyjthat be. 

A finn igazsgszolgltats polgri, bntet s kzigazgatsi brsgokbl ll. A helyi brsgok felett fellebbezsi brsgok vannak, legfell pedig a Legfelsbb Brsg. 

Kzigazgatsi feloszts 

Finnorszg t tartomnybl (lni, lnit vagy ln) s egy autonm tartomnybl (itsehallinnollinen maakunta/sjlvstyrande landskap)* ll. A tartomny az llamtancs fennhatsga al tartozik; ez a rendszer szinte semmit nem vltozott ltrehozsa (1634) ta. A hat tartomny a kvetkez:

  • Ahvenanmaa/Åland (Åland-szigetek)*
  • Etel-Suomi/Sdra Finland (Dl-Finnorszg)
  • It-Suomi/stra Finland (Kelet-Finnorszg)
  • Lnsi-Suomi/Vstra Finland (Nyugat-Finnorszg)
  • Lappi/Lappland (Lappfld)
  • Oulu Lni/Uleåborg (Oulu tartomny)

Az Åland-szigetek szleskr autonmit lveznek. Nemzetkzi szerzdsek s a finn trvnyek rtelmben az ålandi helyi igazgats sok olyan dolgot kezel, ami finn szrazfldi hatsghoz tartozik.

Finnorszg dialektusok, folklr vagy npszoksok alapjn is feloszthat, azonban ezeket a klnbsgeket elhalvnytotta a II. vilghbor utn a 400 000 karliai finn jrahonostsa s az urbanizci a 20. szzad msodik felben. 

A helyi kzigazgats 450 nkormnyzatra osztja fel a hat fbb tartomnyt. 1977 ta nincs jogi vagy kzigazgatsi megklnbztets a vrosok s ms nkormnyzatok kztt. Az nkormnyzatok 20 rgiban mkdnek egytt. 

Fvros: Helsinki (559 700 lakos) 

Politikai prtok 

A parlament fennllsa (1906) ta az uralkod prtok a Finn Kzponti Prt (Kesk. – Suomen Keskusta – parasztprt), Finn Szocildemokrata Prt (SDP – Suomen Sosialidemokraattinen Puolue – szocildemokratk), Nemzeti Koalci (Kok. – Kansallinen Kokoomus), az "Igazi Finnek" (PS – Perus Suomalaiset – igazi finnek) s a Finn Baloldali Szvetsg (VAS – Vasemmistoliitto).

Npessg

A finn npessg jelenleg krlbell 0.2%-kal nvekszik vente.

Finnorszg npessge
v Npessg
1950 4 029 803
1960 4 446 222
1970 4 598 336
1975 4 720 492
1980 4 787 778
1985 4 910 664
1990 4 998 478
1995 5 116 826
2000 5 181 115

 

Etnikai, nyelvi, vallsi megoszls

A Helsinki Katedrlis, II. Sndor orosz cr szobrval

A „Tli hbor” utn a finn npessg krlbell 12%-t jra kellett telepteni. Az jjpts, a munkanlklisg s a bizonytalansg, hogy az orszg megrizheti-e fggetlensgt a Szovjetunival szemben, csak nvelte a kivndorlst. Csak a 1990-es vektl kezdve fogad meneklteket Finnorszg olyan mrtkben, mint a tbbi skandinv orszg, habr a szmuk mgis sokkal kisebb. A bevndorlk jelents rsze a Szovjetuni ltal elfoglalt (valamikor Finnorszghoz tartoz) terletekrl szrmazik. 

Kt hivatalos nyelv van: a finn, amit a npessg 93%-a beszl s a finnorszgi-svd ami a lakossg 6%-nak anyanyelve. Ms kisebbsgi nyelvek: orosz s szt. szakon, Lappfldn mg megtallhatak a szmik, jelenleg kevesebb mint 7000 lelket szmllnak, akik – akrcsak a finnek – finnugor nyelvet beszlnek. Tbb mint 20 nyelv ltezik, amit krlbell ezren beszlnek.

A legtbb finn (89%) a Finn Evanglikus Egyhzhoz tartozik, krlbell 1%-a a lakossgnak tartozik a Finn Ortodox Egyhzhoz. A maradk npessg ms valls: ms protestns kzssg tagja,rmai katolikus, muszlim vagy zsid, leszmtva azt a 9%-ot aki nem tartozik egy vallshoz sem.

Gazdasg 

A Nokia, Finnorszg legnagyobb trsasgnak fhadiszllsa.

ltalnos adatok 

Finnorszg egy iparostott, nagyban szabadpiac gazdasggal rendelkez orszg, nagyjbl akkora egy fre es jvedelemmel, mint az Egyeslt Kirlysg, Franciaorszg, Nmetorszg vagy Olaszorszg. A finn letsznvonal magas. A finn GDP s ad hozzvetleg tdt egyedl a Nokia adja, amely gy az orszg stratgiai magnvllalata.

Gyors nyugat-eurpai integrcija sorn Finnorszg egyike volt annak a 11 orszgnak, amelyek bevezettk az eur egysges pnznemet 2002. janur 1-jn. A gazdasgi nvekeds 1991 krl a Szovjetuni felbomlsval ersen visszaesett (a finn mrkt ktszer is lertkeltk, a munkanlklisg a 1990-es 3,2%-rl 1994-re 16,6%-ra ntt), majd a Nokia robbansval gyors volt 2002-ig, de 2003-ban lelassult a globlis vilggazdasgi depresszi miatt.

Gazdasgi gazatok  

F gazdasgi szektor az ipar, ezen bell a fafeldolgozs, fmipar, telekommunikci s az elektronikai ipar. Leszmtva a ft s nhny svnyi kincset, Finnorszg nagyban fgg nyersanyag, energia s fontosabb lelmiszeri cikkek importjtl.

Az ghajlat miatt a mezgazdasg csak nhny alapvet termkre szortkozik. A faipar, ami a vidki terleteken lk szmra nyjt jvedelemforrst, nagy szerepet jtszik az exportban. 

Kultra  

Kmny nlkli finn szauna, egyike a kultra eredeti finn elemeinek.

Oktatsi rendszer 

A finn oktatsi rendszer nagyon hatkony, amint azt a PISA nemzetkzi sszehasonlt felmrsek is igazoljk. A dikok a gyjtiskolban kezdik tanulmnyaikat s 9 osztly utn fejezik be. A msodik lpcsben rettsgit vagy szakkpzettsget szerezhetnek a kzpiskolkban.

Az orszgban szinte nincsenek analfabtk. A knyvtrakban finn s svd nyelv knyveket is tallunk, mivel ezek nyelvek az orszg hivatalos nyelvei. Ezenkvl mg nmet, francia s angol nyelven is olvashatunk.

Az egyetemeken ktelezv tettk az nek-zene oktatst. Ebbl addik hogy sok zenekar van. 

Kulturlis intzmnyek  

knyvtrak, mzeumok, sznhzak, zene s tnc intzmnyei 

Finn mvszet

Npmvszet  •  ptszet  •  Festszet  •  Szobrszat  •  Iparmvszet  •  Zene  •  Tnc  •  Irodalom  •  Sznhz  •  Fotmvszet  •  Filmmvszet
  • ptszet: Alvar Aalto, Kristian Gullichsen, Eero Saarinem, Eliel Saarinem, Timo Vormala a finnek leghresebb ptszei.
  • Kpzmvszetek
  • Irodalom: lsd mg: Kalevala, Finn kltk, rk listja
  • Filmmvszet
  • Zene: lsd mg: A finn zene, Kantele

Hagyomnyok 

  • Szauna
  • Mikuls
  • Mmmi

Motorsportok: Rali, Forma 1 

Finnorszgnak tbb hres sportolja van a motorsportokban. A rali nemzeti sportnak szmt, a legtbb rali vilgbajnok (7) s egyben rali vilgbajnoki cm (14) is a finnekhez kthet, az 1977 ta megnyerhet WRC rali VB-i trfek csaknem felt finn nemzetisg pilta nyerte el. A WRC (Rali Vilgbajnoksg) patins versenynek szmt a Finn Rally. Tovbb igen neves rali verseny az szaki sarkkrn tallhat Rovaniemi- -azaz az IGAZI finn Mikuls- vrosnak jeges futama, melyre tajgai krnyezetben janur vgn kerl sor. A WRC finn vilgbajnokai: Markku Aln (1978),Ari Vatanen(1981), Hannu Mikkola (1983), Timo Salonen (1985), Juha Kankkunen (1986,1987,1991,1993), Tommi Mkinen ngyszeres rally vilgbajnok (1996-1999), Marcus Grnholm ktszeres rally vilgbajnok (2000, 2002). IRC (Interkontinentlis Rali Bajnoksg), vagyis a 2. legpatinsabb rali versenysorozat 2010-es vilgbajnoka a finn Juho Hnninen. A Forma 1-ben is kiemelkeden teljestenek a finnek, a nemzetek kzl a brittek utn s a brazilokkal holtversenyben k rendelkeznek a legtbb F1-es vilgbajnokkal is (3). Keke Rosberg (1982) Williams csapattal, Mika Hkkinen (1998,1999) a McLaren-Mercedes-szel, Kimi Rikknen (2007) a Scuderia Ferrari-val lett VB. A F1-ben jelenleg a Lotus csapatnl versenyez Heikki Kovalainen, aki ezt megelzen a McLaren s a Renault piltja is volt.

Kimi Rikknen - aki a vilg 2. legjobban keres sportoljnak szmt- gy hatrozott, hogy a kvetkez idnyben kihagyja a Forma 1-et, 2010-ben mr a Citroen rally csapatval fogja rni a km-eket a WRC-ben (Rally Vilgbajnoksg) ahov is a Red Bull tmogatsval rkezik s versenyzi vgig az vadot. Rikknen a Ferrritl tvozott, miutn az olaszok felbontottk szerzdst. Kimi Rikknen 2010-ben a WRC 10. helyn vgzett.

A ROC-on (Race of Champions), azaz a Bajnokok Viadaln a francik (8) utn a finnek (6) szereztk a legtbb ROC bajnoki cmet egyniben, s az 1999 ta megszerezhet nemzeti cmet is ktszer nyertk el (1999, 2006). A ROC-ot 1988-tl rendezik meg vltoz hzigazdval, de ltalban talaktott stadionokban, ez egy kiesses autverseny-sorozat, melyben a vilg fbb auts illetve motoros szemlyisgei, nem egyszer bajnokai vesznek rszt, mint pldul WRC ralisok, F1-es piltk, Le-Mans gyztesek, motocross-osok, alacsonyabb formula auts kategrik gyztesei. A bajnoksgnak 2 rsze van, az egyik felben egynenknt mrik ssze tudsukat a versenyzk s ezzel elnyerhetik a Bajnokok Bajnoka cmet, a msik rszben prosval nemzeti csapatokat alkotnak a piltk, ezzel a Nemzetek Bajnoka cmet szerezhetik meg. A Bajnokok Bajnoka cmet 1988-ban s 1991-ben Juha Kankkunen, 2000-ben Tommi Mkinen, 2001-ben Harri Rovanper, 2002-ben Marcus Grnholm, 2004-ben Heikki Kovalainen lett. rdekessge a sorozatnak, h a Bajnokok Bajnoka s a Nemzetek Bajnoka cmet eddig egyszer sem vitte haza ugyanazon nemzetisg pilta ugyanabban az vbe

nnepek 

Dtum Magyar neve Finn neve Megjegyzs
Janur 1. jv Uudenvuodenpiv  
Janur 6. Vzkereszt Loppiainen  
Vltoz Pntek Nagypntek Pitkperjantai Hsvt eltti pntek
Vltoz Vasrnap Hsvt vasrnapja Psiispiv  
Vltoz Htf Hsvt htfje 2. Psiispiv Hsvt utni htf
Mjus 1. Majlis Vappu lsd Walpurgis Night
Vltoz Cstrtk ldozcstrtk Helatorstai 40 napra Hsvt utn
Vltoz Vasrnap Pnksd Helluntaipiv 50 napra hsvt utn
Jnius harmadik pnteke Nyrkzp Juhannusaatto Nem hivatalos
Jnius harmadik szombatja Nyrkzp Juhannuspiv  
November els szombatja Mindenszentek napja Pyhinpiv  
December 6. Fggetlensg napja Itsenisyyspiv  
December 24. Karcsony estje Jouluaatto Nem hivatalos
December 25. Karcsony els napja Joulupiv  
December 26. Karcsony msodnapja 2. Joulupiv or Tapaninpiv  
December 31. jv jjele Uudenvuodenaatto Nem hivatalos
Minden vasrnap     Hivatalos nnep
 

 

    

 

 

 
navigation

 

 
Photogallery

 
 
languages

web counter

 
visitors
Induls: 2008-08-22
 
login
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!